BRD, üretim tesisini yenilemek için ULMA Packaging'i seçti

26.07.2021
Fransa'nın önde gelen kümes hayvanları yan ürünleri üreticisi olan Bernard Royal Dauphiné (BRD), artık kullanılmayan ve üretim kapasitesini artırarak daha iyi performans göstermesi gereken eski üretim merkezini tamamen yeniledi.

Bernard Royal Dauphiné markası 2001 yılında kuruldu. Terrena grubunun Galliance (Loire-Atlantique) alt bölümü aracılığıyla bir yan kuruluşu olan Bernard Royal, Drôme'un merkezinde bulunmaktadır. Ana faaliyeti alanı kümes hayvanlarının kesimi, işlenmesi ve paketlenmesidir. Bernard Royal Dauphiné şu anda 170 kişiyi istihdam ediyor ve 2017 yılında 60 milyon Euro ciro elde etmiştir.

Firma, politikası üreticiler ve tüketiciler arasındaki bağları güçlendirmeyi amaçlayan Fransa'nın en büyük kooperatiflerinden biri olan Terrenas kümes hayvanları çiftçiliği şirketine aittir. Rakiplerinden ayrılmak adına BRD, 50 km yarıçap içinde, bölgesel ürünlerle besleyerek yetiştirdiği tavukları satarak, bölgesel bir tedarik stratejisi benimsemektedir.

2017 yılında inşaatına başlanan yeni et tesisi 2.500 m² alana sahiptir. Tesise ULMA Packaging tarafından yedi adet TSA 680 hazır tabak kapama hattı ve bir adet  termoform makinesi kurulmuştur. Böylece tüm üretim hatlarında tavuk kanadı, fileto ve butların aynı anda paketlenmesi sağlanmış ve saatte 5300 tavuk işlenmiştir. Sistem, hazır tabak kapama makinelerinde modifiye atmosferde paketleme yapmak üzere tasarlanmıştır. 7 adet ULMA Packaging robotu sayesinde tabaklar otomatik olarak beslenerek paketlenmektedir. Bu yatırım sayesinde BRD üretimini ikiye katlamış ve artık haftada 270.000 tavuğun kesimi ve işlenmesi sağlanabilmektedir.

Rekor sürede kurulum

ULMA Packaging'in bu kurulumu gerçekleştimesindeki en kritik aşama, 7 adet paketleme hattının tamamını rekor sürede kurulması gerekliliğiydi.  Eski fabrikadaki üretim Cuma günü durduruldu ve yenisi bir sonraki Pazartesi günü üretime başlamak zorundaydı. Bu amaçla Oñati'deki ULMA Packaging tesislerinde tüm kurulum müşteriye gösterildi. Yeni makineler fabrikada, ULMA Packaging İspanya, ULMA Packaging Fransa'dan teknisyenleri ve BRD'den uzman personel eşliğinde test edildi. Yeni ekipmanlar müşteri fabrikasına kurulduktan sonra, üretim miktarı çok hızlı yükseldi ve yeni kurulum için belirlenen hedef hıza iki haftadan kısa bir sürede ulaşıldı. 

Tesis güncellenip, müşterinin kurulumu yapılırken , tesisin aynı personel ile tam kapasite üretime devam etmesi gerekiyordu. Bunu mümkün hale getirmek adına ULMA Packaging ekipleri, hatları mümkün olan en kısa sürede kurmayı, kurulumlarına yardımcı olmayı ve onlara yeni makineleri çalıştırmak için gerekli eğitimi vermeyi taahhüt etti.

Termosellado pollo encajado BRD.jpg

Anahtar teslimi çözüm

Bu projenin güçlü yönlerinden biri, ULMA Packaging'in müşteriye eksiksiz bir çözüm sunarken, sektörde daha önce tamamlanmış diğer kurulumlardan edindiği tecrübeyi de yansıtabilmesiydi. ULMA Packaging'in teknik ekipleri müşteri ile iletişimi yüksek tuttu ve böylece belirlenen gereksinimleri karşılayacak anahtar teslimi bir çözüm sunabildiler.

İki yıllık çalışmadan sonra, projenin ilk verimlilik hedeflerine ulaşıldı. Çalışma koşulları iyileştirildi, böylece güvenlik riskleri azaltıldı ve üretim verimliliği müşterinin ihtiyaç duyduğu seviyelere çıkarıldı. ULMA Packaging ve BRD arasında kurulan güvene ve güçlü ilişkiye dayanan bu proje başarı ile sonuçlanmıştır.

Videoyu izleyiniz