Feneberg, kıyma paketlemesini yeni bir sürdürülebilir çözümle değiştirdi

15.07.2021
Kempten (Allgäu) merkezli güney Alman süpermarket zinciri Feneberg, taze gıdaların sürdürülebilir paketlenmesinin nasıl çalıştığını sergilemektedir. Artık kıyma, self-servis tezgahında sadece yastık tipi pakette, tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerle yüzde 70 daha az plastik kullanarak sunulacaktır.

Şimdiye kadarki en eski Alman gıda perakendecisi olarak, Feneberg üretimini tamamen değiştirerek artık self-servis kıyma ürünlerini 80'e yakın şubede daha önce standart olan MAP tabağında değil, yalnızca sürdürülebilir Flowpack paketlerde sunmaktadır. Allgäu, yeni paketleme fikrini Memmingen merkezli ULMA Packaging GmbH ile birlikte geliştirmiş ve uygulamıştır.

Kardeşi Christof ile birlikte Feneberg Lebensmittel GmbH'nin üçüncü nesil Genel Müdürü olan Hannes Feneberg."Bölgesel köklü bir aile şirketi olarak Feneberg, vatan, kalite ve güven gibi değerleri temsil etmektedir. Bölgesel gıda üretimi, bölge ve orada yaşayan insanlarla olan bağlantı, Feneberg'de her zaman merkezi bir rol oynamıştır. Bölgesel üretim, çiftçilerle yakın ortaklıklar, hayvan refahı ve çevre koruma, uzun yıllardır et ve sosis ürünlerimizin üretimini karakterize eden kilit noktalar olmuştur. Bunu akılda tutarak, yüksek kaliteli ürünlerimizin paketlemesinde de gelişmek ve üretimde sürdürülebilirlik kriterlerini benimseyen bir alternatif seçmek bizim için önemliydi" demiştir.

Flowpack paketlemeye geçmek şirket için önemli bir adımdı, çünkü Kempten'deki Feneberg et tesisi her hafta toplam 20 ton kıyma ve burger köftesi gibi et ürünleri üretmektedir. Feneberg için en önemli şey: müşterilerin sürdürülebilir yolu takip etmeleridir. Hannes Feneberg durumu  "Yeni paketler çok iyi karşılandı. Alışverişlerinde daha fazla sürdürülebilirlik isteyen müşterilerimizin hassas noktalarına dokunduğumuz aşikar," diye özetlemiştir. 

Yüzde 70 daha az plastik kullanımı

Flowpack paketlemenin büyük avantajı: 60-65 µ'luk bir filmin genellikle 450-650 µ kalınlığında olan geleneksel MAP tabaklardan10 kata kadar daha ince olmasıdır. Ek olarak, Flowpack paketi tabaktan önemli ölçüde daha hafiftir: tabak paketleme için 13,58 g ila 24,98 g ağırlıklar yerine, Flowpack çözümü boyutuna bağlı olarak sadece 4,00 g ile 4,94 g arasındadır. Sonuç olarak, Feneberg, paketleme birimi başına en az yüzde 70, hatta üretimin en yoğun olduğu zamanlarda yüzde 80'den fazla, plastik tasarrufu sağlıyor. Yıl boyunca hesaplandığında, Feneberg’in dolaşıma soktuğu plastik miktarı 35,7 ton azalmıştır. 

Tamamen geri dönüştürülebilir

Flowpack için başka bir sürdürülebilirlik artısı: kullanılan film tek malzemeli olarak polipropilenden (PP), çok katmanlı olacak şekide üretilmişlerdir ve bu nedenle tamamen geri dönüştürülebilirler. Flowpack paketleri, son tüketicinin geri dönüşümünü özellikle kolaylaştırır: müşteri paketi açar, eti çıkarır ve film yıkamadan sarı torbaya yerleştirilebilir ve böylece geri dönüşüm sürecine dahil edebilirsiniz. Feneberg Üretim Teknolojisi Başkanı Christian Gareiß, "Daha fazla ayrştırma olmaksızın bu basit kullanım bizi ikna etmiştir," diye açıklamaktadır. Gareiß "Plastiği koruyan diğer birçok paket konsepti, nihai tüketiciden bir ara adım istemektedir. Örnek olarak, genellikle kartondan bir film çekmeniz gerekir, bu işlem de her zaman yapılmaz. 

foto2_Feneberg.jpg
Flowpack paketleme prosesini optimize
etmek için filmin katlanma geometrisi değiştirilmiştir.

Paketin süreci çöpte sona erer. Bu daha başlamadan geri dönüşüm hattının sonu demektir" diyerek devam etmiştir.

Daha az plastik, daha az kalite ve hijyen anlamına gelmez – tam tersidir. ULMA Packaging GmbH Genel Müdürü Thomas Blümel, "Flowpack, MAP tabağının teknik özelliklerinin 1:1 yerini alıyor," diye açıklamaktadır. Tek malzemeden oluşan çok katmanlı film, yüzde 95'ten fazla polipropilenden (PP) ve ince bir bariyerden oluşur ve bu sayede kıyma ürünlerini en üst düzeyde taze ve iştah açıcı tutmaktadır. Koruyucu atmosferi sayesinde Flowpack, kıymaya zarar vermeden kolayca istiflenebilmektedir.  

 

Kısaca Feneberg 

Kempten merkezli bir şirket olan Feneberg, 70 yılı aşkın bir süredir Allgäu bölgesinin süpermarketidir. Aile başından beri işin başında olmuştur. Bugün, Christof ve Hannes Feneberg, şirketi yöneten üçüncü nesildir. Feneberg, bölgesel kökleri olan bir aile şirketi olarak vatan, kalite ve güven değerlerini bünyesinde barındırmaktadır. Kendi markaları ve üretim tesisleri ile Feneberg, bölgesel olarak üretilen gıdaya büyük önem vermektedir. Şirket, 80’e yakın mağaza işletmekte ve yaklaşık 3.200 kişiyi istihdam etmektedir.


Feneberg et tesisi, Gourmella markası altında her gün taze et ve sosis ürünlerinin yanı sıra benzer lezzetler ve hazır ürünler üretmektedir. Kullanılan etler bölgedeki sözleşmeli çiftçilerden gelmektedir.

 

Allgäu'dan paketleme teknik bilgisi ve tecrübesi

Self-servis kıyma ürünleri, Kempten'deki Feneberg et tesisinin üretim sahasında ULMA'nın FM 300 Flowpack makinesi tarafından paketlenmektedir. Geri dönüştürülebilir PP film için makine teknolojisinde bazı uyarlamalar yapılmıştır. ULMA Packaging GmbH Teknik Satış ve Uygulama Teknolojisi Başkanı Alexander Biechteler "Bir yandan, PP film diğer filmlerden daha hızlı büküldüğü için katlama geometrisini uyarladık. İkinci olarak, geri dönüştürülmüş film için de olağan yüksek sızdırmazlık kalitesini garanti etmek için boyuna ve enine yapıştırmada değişiklikler yaptık." diye açıklamaktadır. Ayrıca, yeni tip kıyma paketleme için başka parametreler ve çeşitli arka plan işlemleri yeniden ayarlanmış ve optimize edilmiştir

Uzun süredir devam eden işbirliği

Sağlam paslanmaz çelik çerçeve yapısı sayesinde FM 300'ün  özellikle temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi kolaydır. Bu nedenle, taze gıdaların paketlenmesi gibi özellikle yüksek düzeyde hijyen gereken her yerde kullanılabilmektedir. Feneberg, yeni Flowpack makinesiyle birlikte üretiminde toplam yedi ULMA makinesi kullanmaktadır. Kıyma, sosis, sucuk ve diğer işlenmiş ürünler için paketleme makinelerinin yanı sıra unlu mamüller ve hazır yemekler için de makineleri bulunmaktadır.

"Bu önemli projeyi ULMA ile birlikte yapacağımız açıktı. On yıldır birlikte çalışıyoruz ve makineleri çok iyi tanıyoruz. Ayrıca, ULMA'ya her zaman yeni fikirlere açık olan özellikle güvenilir bir ortak olarak değer veriyoruz. ," diye vurguluyor Christian Gareiß..

foto4_Feneberg.jpg
FM 300 Flowpack yatay paketleme makinesi üretim sürecine optimum şekilde entegre edildi.

 

foto3_Feneberg.jpg
Feneberg ekibinden Üretim Müdürü Christian Gareiß, rastgele bir temelde Flowpack makinede elde edilen paketlerin sızdırmazlığını kontrol ediyor.

Daha az lojistik emek ve daha düşük CO2 emisyonu

Feneberg'te Flowpack paketlerine dönüştürülmeden önce, bir palet MAP tabağı, 2.880 ila 5.040 adet kıyma ve kıyma ürünü için yeterliydi, Flowpack paketi malzemesiyle aynı taşıma hacminden şimdi 64.800 ila 81.000 satış paketi üretiyor. Başka bir deyişle: "100 kamyon dolusu MAP tabağı yerine, artık sadece 7 kamyon dolusu filme ihtiyacımız var. Bu yüzde 93'lük bir azalma. Depolamadaki tasarruflar da aynı şekilde harika," diye açıklıyor Gareiß.

Ekonomik yönden elde edilen avantajlar, ekolojik tarafta da etkilidir. Muazzam malzeme tasarrufu ve kamyon taşımacılığının azaltılmış kullanımı nedeniyle, Flowpack paketleri sonuçta CO2 emisyonlarını da önemli ölçüde azaltır. MAP tabaklara kıyasla daha küçük paketleme hacmi, yenilikçi Flowpack paketleme ürünlerin depolanması, üretilmesi ve soğutulması için elektrik tüketimini de azaltır.

envase carne picada.jpg
Tüp şeklindeki paketlerde, kıyma istenmeyen dış etkilere karşı iyi korunur ve ezilmez.
 

Tüm self-servis etler flow pack pakette

"Flowpack, gıda endüstrisinde geleceğin paketleme şeklidir. Başka bir yolu yok. Bu tür ürünlerle plastikten tamamen vazgeçemeyiz, ancak miktarı büyük ölçüde azaltabiliriz. Ve kullanımdan sonra, malzemeyi tamamen geri dönüştürerek - çevreye karşı sorumlu bir yaklaşım sergilenir," diye vurguluyor Alexander Biechteler. Bu, gıda ve paketleme endüstrisine hızla kullanılabilecek muazzam bir potansiyel sunuyor. Thomas Blümel, bütünsel olarak düşünerek, "Flowpack paketleme, yeniden icat edilmesi gerekmeyen olgun bir teknolojidir ve gerçekten hemen uygulanabilir" diyor ve ekliyor: "Şu anda MAP tepsilerinde paketlenen hemen hemen tüm ürünler için, Flowpack paketlemeye geçmek mümkün. Öyleyse neden bekleyelim?" Feneberg bu görüşü paylaşıyor. Bir sonraki adımda, Allgäu'daki aile şirketi, tüm self-servis etleri Flowpack makinelerde paketlemeyi istiyor.